Pakiet kursów Stany Nagłe Część 1 i 2, to kompleksowy zestaw wiedzy, zebrany, przede wszystkim, z myślą o lekarzach weterynarii oraz studentów ostatnich lat, którzy poszukują sposobu, by poczuć się pewniej stabilizując pacjentów w stanach nagłych.

Idealnie sprawdzi się również dla osób powracających do praktyki pod dłuższej przerwie, takiej jak urlop macierzyński czy tacierzyński, oraz tych przygotowujących się do zmiany kariery zawodowej.


Ten pakiet to: 

  • Dostęp do dwóch kursów, łącznie aż 18 tygodni (daty rozpoczęcia kursów podane poniżej)
  • Ponad 50 godzin nagrań wideo - 16 modułów tematycznych podzielonych na łatwiejsze do przyswojenia fragmenty (5-20 min),
  • 6 miesięcy dostępu do licznych materiałów dodatkowych do pobrania - notatek, protokołów, wzorów, diagramów i innych,
  • Autorski zeszyt ćwiczeń do pracy podczas kursu,
  • Indywidualnie sprawdzane zadania domowe w formie praktycznych zagadek klinicznych,
  • Quizy przed i po każdym module,
  • 16 sesji Q&A - możliwość zadawania anonimowych pytań do każdego modułu,
  • Egzaminy dla każdego kursu - udowodnij swoją wiedzę i uzyskaj dwa niezależne certyfikaty
  • Możliwość uzyskania 50 punktów edukacyjnych


PLAN KURSU STANY NAGŁE CZĘŚĆ 1:


Start kursu: 26 sierpnia 2024
Kurs będzie trwał przez 8 tygodni + egzamin


TYDZIEŃ 1: Triage i wstępna stabilizacja: zasady segregowania pacjentów w klinice, wskażemy kiedy powinna zapalić się “czerwona lampka” oraz podpowiemy jak wykonywać skrócone i pełne badanie kliniczne w stanach nagłych. Dowiesz się jak przygotować klinikę i zespół na przyjazd pacjenta oraz na co musisz uważać udzielając porady telefonicznej. Omówimy sposób tworzenia relacji z zestresowanym klientem, a jednocześnie nie zapomnimy też o nas samych - pokażemy jak kontrolować emocje, co robić gdy przypadek nas przerasta oraz jak prawidłowo przejąć pacjenta odesłanego z innej kliniki.

Dodatkowo otrzymasz dostęp do modułu ze sprawami organizacyjnymi.


TYDZIEŃ 2: Wstrząs i sepsa: dowiesz się co to jest wstrząs, poznasz jego rodzaje oraz nauczysz się jak szybko go rozpoznawać u swoich pacjentów. Omówimy podstawy patofizjologii by w przystępny sposób wyjaśnić zachodzące procesy - ułatwi ci to zrozumienie tego co widzisz. Przybliżymy również temat sepsy - patofizjologię, diagnozowanie i leczenie. Dodatkowo opowiemy co może pójść nie tak po operacjach i na co powinieneś przygotować klientów. Wszystko to na podstawie prawdziwych przypadków klinicznych.


TYDZIEŃ 3: Płynoterapia: odpowiednio prowadzona płynoterapia leczy, jednak zastosowana niewłaściwie pogarsza rokowanie i może doprowadzić do śmierci. Przy tak wielu różnych rodzajach płynów, istotne jest byś znał ich zastosowanie i potrafił wyliczyć indywidualny plan płynoterapii dla każdego pacjenta - nauczymy cię tego w trakcie naszych zajęć! Omówimy fizjologię, ocenę odwodnienia, monitorowanie oraz pokażemy jak używać płynów w stanach nagłych (wbrew pozorom to często one ratują życie naszych pacjentów) - a wszystko to oparte na przypadkach klinicznych. Nie masz pomp infuzyjnych w klinice? Nie martw się, pokażemy też jak radzić sobie bez nich jednocześnie podając dawkę płynów zgodną z wyliczonym wcześniej planem.


TYDZIEŃ 4: Ostry brzuch: pacjent przyjeżdża z silnym bólem jamy brzusznej, jak wykluczysz stan zagrożenia życia? Ostry brzuch to częsty powód wizyt w klinikach stanów nagłych, jednak wywiad i objawy kliniczne są często niespecyficzne. Dzięki lepszemu zrozumieniu zarówno patofizjologii, jak i klinicznych aspektów stanów nagłych jamy brzusznej, zwiększysz swoją pewność postępowania w tych trudnych przypadkach. Opowiemy o stabilizacji, diagnostyce i leczeniu. Podpowiemy jak postępować w przypadku obecności wolnego płynu w jamie brzusznej. Zdobądź umiejętność trafnego rozpoznawania najczęstszych przypadków ostrego brzucha.


TYDZIEŃ 5: Stany nagłe ukł. oddechowego: pacjent z niewydolnością oddechową wymaga natychmiastowej reakcji - nie tylko rozsądnego podejścia terapeutycznego w celu ratowania życia, ale również solidnego i odpowiedniego podejścia diagnostycznego w celu ustalenia przyczyny i wdrożenia adekwatnego leczenia. W trakcie kursu dowiesz się jakie krytyczne kroki powinieneś podjąć – od momentu wejścia pacjenta do kliniki do momentu ustabilizowania. Tematyka obejmie wszystko, od tlenoterapii, przez monitorowanie, aż po właściwe wykorzystanie farmakologii w leczeniu pacjentów z dusznością w ciężkim stresie.

TYDZIEŃ 6: Kwasica ketonowa: dowiesz się jak diagnozować, monitorować i leczyć cukrzycową kwasicę ketonową (DKA) oraz zrozumiesz co prowadzi do jej powstania i jak temu przeciwdziałać. Wszystko będzie oparte na prawdziwych przypadkach klinicznych, dzięki czemu łatwiej przełożysz te informacje na praktykę.


TYDZIEŃ 7: Procedury w stanach nagłych: dowiesz się, jak wykonywać niektóre z najważniejszych procedur w medycynie ratunkowej aby móc ratować życie pacjentów. Podpowiemy kiedy korzystać z danej procedury, jak ją bezpiecznie wykonać i jak unikać typowych powikłań.

TYDZIEŃ 8: Najczęściej stosowane leki: biorąc pod uwagę tempo medycyny ratunkowej, gruntowna wiedza praktyczna na temat leków jest niezbędna. Które leki możesz użyć u pacjenta nagłego? Jakie są wskazania lub skutki uboczne? Zapoznaj się z podstawowymi lekami niezbędnymi w pracy.


TYDZIEŃ 9 - EGZAMIN:
Zachęcamy do wykorzystania elastycznego terminu egzaminu, który teraz będzie dostępny przez cały weekend, od soboty o godzinie 8:00 do niedzieli o północy. Ta zmiana pozwoli Ci na wybór najodpowiedniejszego dla siebie momentu na przystąpienie do egzaminu pisemnego. Niezależnie od wybranego czasu, od momentu rozpoczęcia masz dokładnie 2 godziny na przesłanie swoich odpowiedzi.


26-27 października 2024 - Egzamin pisemny (1 termin) - dostępny od SOBOTY 8:00 do NIEDZIELI do godziny 23.59

9-10 października 2024 - Egzamin pisemny (2 termin) - dostępny od SOBOTY 8:00 do NIEDZIELI do godziny 23.59



PLAN KURSU STANY NAGŁE CZĘŚĆ 2:


Start kursu: 22 kwietnia 2024
Kurs trwa 8 tygodni + egzamin


Tydzień 1: Zaburzenia elektrolitowe: omówimy najczęstsze zaburzenia elektrolitowe spotykane w medycynie weterynaryjnej (m.in. potas, sód, wapń), ich prawidłowe normy oraz najczęstsze przyczyny ich nieprawidłowego spadku lub wzrostu we krwi. Temat zaburzeń elektrolitowych będzie kontynuowany w kolejnych modułach, gdyż jest on niezbędny w codziennej praktyce. Omówimy typowe objawy kliniczne, postępowanie i leczenie (w tym niezbędne kalkulacje) w przypadku ich zaburzeń. Twój pacjent ma Na 109 mmol/L (norma: 140-150), jakie płyny podajesz i w jakim tempie korygujesz zaburzenie?


Tydzień 2: Niedrożność cewki moczowej: omówimy przyczyny i objawy kliniczne pacjentów z niedrożnością cewki moczowej u kotów. Podzielimy się prawdziwymi przypadkami, które wymagały natychmiastowej stabilizacji - ich objawami, wynikami badań i leczeniem. Omówimy procedurę zabiegu, najczęściej spotykane nieprawidłowości laboratoryjne oraz przedstawimy metody stabilizacji. Czy wiesz dlaczego medetomidyna jest niewskazana w tych przypadkach?


Tydzień 3: Gazometria krwi i równowaga kwasowo-zasadowa: ten moduł jest całkowicie poświęcony identyfikacji i interpretacji zaburzeń kwasowo-zasadowych, w tym zaburzeń elektrolitowych. Omówione zostaną przyczyny kwasicy oddechowej, zasadowicy oddechowej, kwasicy metabolicznej i zasadowicy metabolicznej. Istotny będzie również temat mleczanów, ich zastosowania jako oznaczenia perfuzji oraz typy hiperlaktatemii. Twój pacjent ma pO2 44mmHg (norma: 60-80) na gazometrii z krwi żylnej, co robisz?


Tydzień 4: Dystocja i opieka nad noworodkami: Dystocja jest częstym nagłym przypadkiem spotykanym w klinikach w najmniej oczekiwanym momencie. Lekarz musi szybko zidentyfikować etap porodu i ustalić czy konieczna jest interwencja. Badanie kliniczne, badania dodatkowe (elektrolity, USG i/lub RTG) są niezbędne w diagnozowaniu i podjęciu decyzji o leczeniu tych pacjentów. Prawidłowa resuscytacja noworodków i opieka po porodzie jest niezbędna do utrzymania ich przy życiu w pierwszych godzinach. Twoim pacjentem jest 5-letnia suka rasy jamnik z objawami dystocji, wycieńczenia, zaburzeniami elektrolitów m.in. poziomem Ca 0.60 mmol/L (norma: 1.25-1.50) i Na 109 mmol/L (norma: 140-150), dodatkowo praca serca jednego z płodów wynosi 130 uderzeń na minutę, a u drugiego nie znajdujesz bicia serca, co robisz?


Tydzień 5: Toksykologia w stanach nagłych: w trakcie tego modułu poruszymy triage telefoniczny w przypadku podejrzenia zatrucia oraz omówimy różne metody dekontaminacji uwzględniając rasy i występujące ryzyko. Omówione zostaną m.in. zatrucia ksylitolem, marihuaną, permetryną, metaldehydem, ostre zatrucie teobrominą, albuterolem, rodentycydami, glikolem etylenowym oraz mykotoksynami. Przyjeżdża do Ciebie 12-kg pies z bladymi błonami śluzowymi, wolnym płynem w jamie brzusznej - jakie badania dodatkowe wykonasz i jak będziesz stabilizować tego pacjenta podejrzewając zatrucie rodentycydami antykoagulacyjnymi?

Tydzień 6: Kryzys Addisona czyli ostra niewydolność nadnerczy: jedną z najczęściej przeoczonych chorób jest ostra niewydolność nadnerczy, w której pacjenci trafiają do gabinetu z niespecyficznymi objawami. Prawidłowe rozpoznanie tej choroby jest niezbędne by pacjent miał szansę na przeżycie. Omówione zostaną prawdziwe przypadki kliniczne, badania dodatkowe oraz leczenie. Czy wiesz jaką rolę odgrywają elektrolity Na i K w chorobie Addisona?


Tydzień 7: Neurologiczne stany nagłe: w tym module poznasz podstawowe skrócone badanie neurologiczne u pacjentów w stanach nagłych w celu lokalizacji nieprawidłowości. Przedstawione zostaną najczęściej spotykane przypadki takie jak stan padaczkowy (status epilepticus) czy drgawki wywołane spożyciem toksyn lub zaburzeniami elektrolitowymi. Poznasz sposób stabilizacji tych pacjentów, diagnozowania przyczyny oraz ich leczenie. Do Twojego gabinetu wbiega właściciel trzymający w rękach swojego psa w ataku padaczkowym trwającym od około 15 minut, jego temperatura ciała to 40.9’C, podajesz mu trzy dawki diazepamu dożylnie, ale atak padaczkowy nie ustępuje - co robisz dalej?

Tydzień 8: Ostre rozszerzenie i skręt żołądka (GDV): jest szybko postępującym stanem zagrażającym życiu zwierząt. Na tym module skupimy się na czynnikach ryzyka, postępowaniu, objawach GDV, metodach odbarczania żołądka, analgezji, przebiegu operacji, wskazaniu do splenektomii, postępowaniu pooperacyjnym (w tym odżywianiu pooperacyjnym) i rokowaniu. Zdiagnozowałeś GDV u 6-letniego owczarka niemieckiego, poziom jego mleczanów wynosi 12mmol/L (norma: 0.5-2.0) - jakie jest Twoje postępowanie? 

Tydzień 9: Egzamin

Zachęcamy do wykorzystania elastycznego terminu egzaminu, który teraz będzie dostępny przez cały weekend, od soboty o godzinie 8:00 do niedzieli o północy. Ta zmiana pozwoli Ci na wybór najodpowiedniejszego dla siebie momentu na przystąpienie do egzaminu pisemnego. Niezależnie od wybranego czasu, od momentu rozpoczęcia masz dokładnie 2 godziny na przesłanie swoich odpowiedzi.

26-27 czerwca 2024 - Egzamin pisemny (1 termin) - dostępny od SOBOTY 8:00 do NIEDZIELI do godziny 23.59

13-14 lipca 2024 - Egzamin pisemny (2 termin) - dostępny od SOBOTY 8:00 do NIEDZIELI do godziny 23.59


KUP PAKIET KURSÓW Z 10% ZNIŻKĄ


Chcesz otrzymać fakturę? Masz problemy z płatnością?
Wyślij nam e-mail na
[email protected]
Wystawiamy faktury ale nie są to faktury VAT.


Poniżej do wyboru płatność jednorazowa lub opcje ratalne.
Po wybraniu opcji np. dwóch rat - płatność zostanie pobrana dwukrotnie w odstępie miesiąca.

Cena pozostaje bez zmian nawet przy rozłożeniu płatności na raty.




Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?


Przeczytaj Najczęściej Zadawane Pytania powyżej oraz zaglądnij do zakładki FAQ - jeśli nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie, napisz do nas e-mail na [email protected]

Staramy się odpisywać w ciągu 24h, jeśli nie otrzymujesz odpowiedzi to prosimy upewnij się, że wpisałeś poprawnie nasz adres e-mail.